HISTORIA POWSTANIA
ŚKA "RAJ" KIELCE
Pierwsze próby utworzenia Klubu Abstynentów podejmowane były w 1974 r w Szpitalu na Czarnowie.
Początki były trudne. Po trzech miesiącach istnienia grupa się rozpadła.
W 1983 r Psycholog Stanisław Kupis pracujący na oddziale 13-tym w Morawicy, spośród pacjentów próbował zebrać grupę osób, która dałaby początek Klubowi Abstynenta. Dzięki jego wytrwałości i doświadczeniu
w 1984 roku powstał Klub Abstynenta. Wśród założycieli oprócz mgr Stanisława Kupisa byli również: Jurek Polański, Jurek Domaradzki i Leokadia Szczepańczyk - przedstawicielka Społecznej Komisji Przeciwalkoholowej w Kielcach. To oni spotkali się po raz pierwszy w lokalu przy ul. Konopnickiej 5 na osiedlu Bocianek w Kielcach 30 października 1984 roku i na ten dzień datuje się założenie ŚWIĘTOKRZYSKIEGO KLUBU ABSTYNENTÓW „RAJ”. Uczęszczało tam coraz więcej członków, m.in. Marek Durlik, Edek Łuszcz, Marek Jałocha, Andrzej Zdeb, Roman Nalepa, Ryszard Ratajczyk i Krystyna Strychacz.
Do naszego grona oprócz osób wymienionych wcześniej na zasadzie wsparcia duchowego i fachowego, należeli i należą nadal : ks. prof. Jan Śledzianowski, dr Teresa Tymińska - Tkacz, Magdalena Smożewska – Wójcikiewicz, którzy stali się pierwszymi HONOROWYMI CZŁONKAMI KLUBU „RAJ”.
Przez pierwszy miesiąc spotkania w Klubie odbywały się tylko we wtorki, a następnie we wtorki i piątki. Prowadzono spotkania, terapie i cały czas członkowie dokształcali się z zakresu choroby alkoholowej. Pierwszym Prezesem był Jerzy Polański. Ze względu na dynamiczny rozwój Klubu i stale wzrastającą liczbę członków, lokal wkrótce stał się zbyt mały, by pomieścić wszystkich zainteresowanych.
Dzięki działaniom Marka Durlika, Aleksandry Szczepańczyk i Jurka Polańskiego w l988 roku siedzibą Klubu został lokal przy ul. Orlej 1. Klub na Orlej czynny był codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00.
Kierownikiem Klubu została Mirosława Musiał, a Prezesem Dariusz Zwierzchowski.
Klub w dalszym ciągu się rozwijał, przybywało członków i sympatyków, tu powstawały nowe inicjatywy i formy pomocy ludziom uzależnionym, takie jak: grupa pierwszego kontaktu, grupa samopoznania, grupa wsparcia, grupa edukacyjna. Dzięki Darkowi Zwierzchowskiemu powstała grupa Anonimowych Alkoholików „SILNICA”,
a inicjatorem jej była mgr Jadwiga Broniś. Powstała również grupa Al-Anon, której przewodziła Ala Pierzak.
W klubie na Orlej zaczęto już dyżurować przy telefonie zaufania. Powstał zespół muzyczny „KROKUS”
- który oprócz muzyki rozrywkowej, realizował wspaniały program słowno-muzyczny na temat alkoholu.
Program ten został uznany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w roku 1991
za wzorcowy dla innych Klubów w Polsce. W wyniku starań Mirosławy Musiał i Darka Zwierzchowskiego
dnia 29 listopada 1991 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Klubu przy ul. Jagiellońskiej 42a.
Na otwarciu byli między innymi – ówczesny Wojewoda Kielecki Józef Płoskonka, władze miasta
z Przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Degenerem oraz gość z Warszawy dr Marcin Binek.
Dzięki ofiarnej pracy wszystkich członków Klubu lokal doprowadzono do stanu używalności.
W dalszym ciągu doskonalono formy pomocy odnośnie choroby alkoholowej.
Z dnia na dzień przychodziło coraz więcej osób uzależnionych, współuzależnionych żon i mężów, dzieci pijących rodziców, ofiar przemocy. W 1993 roku przy Świętokrzyskim Klubie Abstynentów „RAJ” powstał Ośrodek Konsultacji ds. Uzależnień, a od 01.06.1994 roku Ośrodek Terapii Uzależnień szpitala w Morawicy, który istniał do 01.02.2003 roku w siedzibie Klubu, a potem przeprowadził się do nowej siedziby przy ul. Jagiellońskiej 72. Kierownikiem Ośrodka został Dariusz Zwierzchowski, który nie tylko prowadził terapię w Ośrodku, ale również działał w Świętokrzyskim Klubie Abstynentów „RAJ”, przygrywając wraz z zespołem na niektórych uroczystościach rocznicowych Klubu.
Przez wszystkie lata istnienia Klub „RAJ” jest bezpiecznym miejscem spotkań dla ludzi z problemem alkoholowym. W Klubie początkowo spotykała się jedna grupa AA „SILNICA” , ale w związku z dużym zainteresowaniem, powstała druga grupa AA „SOBÓTKA”. Obydwie grupy spotykają się w Klubie do dnia dzisiejszego.
Od 06.05.2003 roku reaktywowana została grupa AL. - ANON, która odbywa swoje spotkania
w czwartki o godz.18.00 Działalność w Klubie „RAJ” zainspirowała wielu członków do podjęcia szkoleń
z zakresu choroby alkoholowej i pomocy sobie oraz innym w trzeźwieniu. Przez wiele lat Studium Pomocy Psychologicznej ukończyło około 50 klubowiczów i z ich grona rekrutowała się pierwsza kadra terapeutów
na Oddziałach Odwykowych Szpitala w Morawicy i w Ośrodku Terapii Uzależnień, który powstał przy Klubie „RAJ”. Klub „RAJ” był miejscem gdzie zdobywali doświadczenia późniejsi założyciele Klubów Abstynenta w całym Regionie Świętokrzyskim. Klub „RAJ” w dalszym ciągu utrzymuje ścisłą więź z Klubami, Stowarzyszeniami
w Regionie i w Polsce. Członkowie wspólnoty AA z grup: „SILNICA” i „SOBÓTKA” byli inicjatorami powstania grup AA na terenie kraju. To oni nieśli posłanie wszystkim którzy tego potrzebowali i oto prosili.
W ten sposób powstało około 30 grup, które do dnia dzisiejszego proponują trzeźwe życie w swoich środowiskach.
W Klubie „RAJ” wielokrotnie odbywały się zajęcia terapeutyczne dla członków Klubu i ich rodzin.
Zajęcia prowadzone były przez wybitnych specjalistów z Instytutu Psychologii Zdrowia i Trzeźwości w Warszawie, m.in. przez dr Melibrudę. Aktualnie prowadzone są różnego rodzaju warsztaty pod patronatem PARPA,
Urzędu Marszałkowskiego woj. świętokrzyskiego oraz Regionalnego Związku Stowarzyszeń i Klubów Abstynenckich, w których uczestniczą członkowie wszystkich Stowarzyszeń i Klubów z województwa.
Klub gościł wybitnych specjalistów z zakresu leczenia choroby alkoholowej ze Stanów Zjednoczonych m.in.
dr Maxa Weismanna, który dzielił się swoimi doświadczeniami z leczenia choroby w USA.
Od 2003 roku w ramach ŚKA „RAJ” działa świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży z osiedla Czarnów. Organizując młodym uczestnikom czas wolny poprzez wspólną naukę i zabawę propagowany jest zdrowy styl życia. Dzieci młodzież biorąc udział w warsztatach terapeutycznych oraz imprezach integracyjnych, obozach profilaktyczno - terapeutycznych, dowiadują się o zagrożeniach wynikających ze stosowania substancji psychoaktywnych oraz poznają wartość trzeźwego życia. Profilaktyczna działalność Klubowa opiera się również na prowadzeniu zajęć profilaktycznych w szkołach oraz uczestniczeniu klubowiczów w różnych akcjach społecznych i profilaktycznych imprezach organizowanych przez Klub oraz inne instytucje, organizacje rządowe i pozarządowe zajmujące się tematyką uzależnień.
W roku 2006 Świętokrzyski Klub Abstynentów „RAJ” został laureatem nagrody „CZYSTE SERCE” przyznawanej przez Wojewodę Świętokrzyskiego. Jest to bardzo duże wyróżnienie dla Klubu. Obecnie ŚKA „RAJ” w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 42a posiada osobowość prawną i działa na rzecz ozdrowienia moralnego i psychicznego osób nadużywających alkoholu oraz realizuje cele statutowe.
Od 16 października 2006 roku posiadamy status Organizacji Pożytku Publicznego.
W sierpniu 2007 roku w ramach ŚKA „RAJ” powołany został Klub Integracji Społecznej, w celu niesienia pomocy osobom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. Planujemy również otwarcie spółdzielni socjalnej, w której każdy kończący terapię mógłby podjąć pracę, realizując się zawodowo wśród osób
znających i rozumiejących chorobę alkoholową.
Choroba alkoholowa jest demokratyczna i podstępna. Wyrwanie się z dramatycznego kręgu uzależnienia jest procesem trudnym i wymagającym pomocy innych osób. Świętokrzyski Klub Abstynentów „RAJ” jest miejscem, w którym całe rzesze alkoholików zyskało nadzieję, motywację do przemiany swojego życia, trwania w trzeźwości oraz niesienia pomocy tym, którzy jeszcze cierpią.
29 lat ciężkiej pracy wszystkich członków i sympatyków obfitowało w wiele sukcesów na płaszczyźnie indywidualnej, lokalnej oraz społecznej. Jednak potrzebujących jest coraz więcej. Alkoholizm dotyka nie tylko uzależnionego, ale i rodzinę, sąsiadów, współpracowników. Świadomość społeczna nadal jest zbyt mała. Dlatego wszelkie inicjatywy mające na celu pozytywne zmiany w zakresie profilaktyki, terapii oraz wsparcia są tak bardzo potrzebne. Każda pomocna dłoń jest na wagę złota, każde otwarte serce jest szansą na ocalenie życia. Wszystkich ludzi dobrej woli zapraszamy, by do historii naszego Klubu dopisali nowe działania, nowe nazwiska tych, którzy dając siebie odnaleźli siebie.
Wszyscy jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeśli nie pozwolimy, by pokonał nas strach
przed własną słabością!!!
NASZE MOTTO BRZMI: "LUDZIE POMAGAJĄCY LUDZIOM"